Intersil X9400WV24IZ-2.7
X9400WV24IZ-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X9400WV24IZ-2.7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP
Datasheet Download
X9400WV24IZ-2.7.pdf
Availability of X9400WV24IZ-2.7
QUANTITY
X9400WV24IZ-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9400WV24IZ-2.7
Internal Part NumberEIS-X9400WV24IZ-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package62
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps64
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9400WV24IZ-2.7
Related LinksX9400WV, X9400WV24IZ-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X9400WV24IZ-2.7 Details Description
Related parts for X9400WV24IZ-2.7
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf