Intersil X9420WS16Z-2.7
X9420WS16Z-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X9420WS16Z-2.7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC
Datasheet Download
X9420WS16Z-2.7.pdf
Availability of X9420WS16Z-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9420WS16Z-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9420WS16Z-2.7
Internal Part NumberEIS-X9420WS16Z-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2014
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps64
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9420WS16Z-2.7
Related LinksX9420WS, X9420WS16Z-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X9420WS16Z-2.7 Details Description
Related parts for X9420WS16Z-2.7
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.25W SOT323-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf