Intersil X9455WV24-2.7
X9455WV24-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X9455WV24-2.7
Brief Description
IC DCP DUAL 10K 256TAP 24-TSSOP
Datasheet Download
X9455WV24-2.7.pdf
Availability of X9455WV24-2.7
QUANTITY
X9455WV24-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9455WV24-2.7
Internal Part NumberEIS-X9455WV24-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package62
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)50
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9455WV24-2.7
Related LinksX9455W, X9455WV24-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X9455WV24-2.7 Details Description
Related parts for X9455WV24-2.7
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A KEY-XY 15GOLD datasheet.pdf
BOARD QUICK START LPC2106 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf