Xilinx XA3S1400A-4FGG484Q
XA3S1400A-4FGG484Q picture photo
Mfg. Part Number
XA3S1400A-4FGG484Q
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 375 I/O 1484FBGA
Datasheet Download
XA3S1400A-4FGG484Q.pdf
Availability of XA3S1400A-4FGG484Q
QUANTITY
XA3S1400A-4FGG484Q Order Process
Ship out your order
Specifications of XA3S1400A-4FGG484Q
Internal Part NumberEIS-XA3S1400A-4FGG484Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 06/Jul/2015
PCN Assembly/OriginMarketing Template and Shipping Tray 25/Jan/2013
Addition of Final Test Site 10/Feb/2014
Additional Warehouse Location 17/Feb/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3A XA
Number of LABs/CLBs2816
Number of Logic Elements/Cells25344
Total RAM Bits589824
Number of I/O375
Number of Gates1400000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case484-BBGA
Supplier Device Package484-FBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XA3S1400A-4FGG484Q
Related LinksXA3S1400A, XA3S1400A-4FGG484Q Datasheet, Xilinx Distributor
XA3S1400A-4FGG484Q Details Description
Related parts for XA3S1400A-4FGG484Q
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 260NH 45A 0.53 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS TIN datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf