Xilinx XA3S1600E-4FGG400I
XA3S1600E-4FGG400I picture photo
Mfg. Part Number
XA3S1600E-4FGG400I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 304 I/O 400FBGA
Datasheet Download
XA3S1600E-4FGG400I.pdf
Availability of XA3S1600E-4FGG400I
QUANTITY
XA3S1600E-4FGG400I Order Process
Ship out your order
Specifications of XA3S1600E-4FGG400I
Internal Part NumberEIS-XA3S1600E-4FGG400I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 06/Jul/2015
PCN Assembly/OriginMarketing Template and Shipping Tray 25/Jan/2013
Addition of Final Test Site 10/Feb/2014
Additional Warehouse Location 17/Feb/2014
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E XA
Number of LABs/CLBs3688
Number of Logic Elements/Cells33192
Total RAM Bits663552
Number of I/O304
Number of Gates1600000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case400-BGA
Supplier Device Package400-FBGA (21x21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XA3S1600E-4FGG400I
Related LinksXA3S1600E, XA3S1600E-4FGG400I Datasheet, Xilinx Distributor
XA3S1600E-4FGG400I Details Description
Related parts for XA3S1600E-4FGG400I
SIDAC MC BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
SSR GN IP20 50A/240VAC DC INPUT datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO263AB datasheet.pdf