Xilinx XA3S50-4VQG100I
XA3S50-4VQG100I picture photo
Mfg. Part Number
XA3S50-4VQG100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 63 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XA3S50-4VQG100I.pdf
Availability of XA3S50-4VQG100I
QUANTITY
XA3S50-4VQG100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XA3S50-4VQG100I
Internal Part NumberEIS-XA3S50-4VQG100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 06/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAddition of Final Test Site 10/Feb/2014
Additional Warehouse Location 17/Feb/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3 XA
Number of LABs/CLBs192
Number of Logic Elements/Cells1728
Total RAM Bits73728
Number of I/O63
Number of Gates50000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XA3S50-4VQG100I
Related LinksXA3S50-, XA3S50-4VQG100I Datasheet, Xilinx Distributor
XA3S50-4VQG100I Details Description
Related parts for XA3S50-4VQG100I
TERM BLCK W/BOLT CONNECT 10-4AWG datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf