Xilinx XA3S500E-FT256
XA3S500E-FT256 picture photo
Mfg. Part Number
XA3S500E-FT256
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 92 I/O 132CSBGA
Datasheet Download
XA3S500E-FT256.pdf
Availability of XA3S500E-FT256
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XA3S500E-FT256 Order Process
Ship out your order
Specifications of XA3S500E-FT256
Internal Part NumberEIS-XA3S500E-FT256
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XA3S500E-FT256XC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXA3S500
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XA3S500E-FT256
Alternative Part (Replacement)EIS-XA3S500E-FT256
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXA Spartan-3 Automotive FPGA Family
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XA Spartan-3 Automotive FPGA Family
Related LinksXA3S500, XA3S500E-FT256 Datasheet, Xilinx Distributor
XA3S500E-FT256 Details Description
Related parts for XA3S500E-FT256
MODULE POWER ENTRY 1A STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH DIP 7POS TOP SLIDE SMT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
WIRE-BACKED PICTURE HANGING HOOK datasheet.pdf
50+50 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 18POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf