Digi International XB24-Z7UIT-002
XB24-Z7UIT-002 picture photo
Mfg. Part Number
XB24-Z7UIT-002
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO SET 1MW U.FL ANTENNA
Datasheet Download
XB24-Z7UIT-002.pdf
Availability of XB24-Z7UIT-002
QUANTITY
XB24-Z7UIT-002 Order Process
Ship out your order
Specifications of XB24-Z7UIT-002
Internal Part NumberEIS-XB24-Z7UIT-002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
XBee Migration Guide
Product Training ModulesChat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Obsolescence/ EOLXbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee®
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output1dBm
Sensitivity-96dBm
Serial Interfaces-
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Current - Receiving38mA
Current - Transmitting35mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XB24-Z7UIT-002
Related LinksXB24-Z7, XB24-Z7UIT-002 Datasheet, Digi International Distributor
XB24-Z7UIT-002 Details Description
Related parts for XB24-Z7UIT-002
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CLIP NI-SLV LRG SPIKE W/O HRDWRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DEVICE SERVER 4 PORT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf