| Internal Part Number | EIS-XB24CZ7UIS-004 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Maximizing Range in Wireless Communications Chat Session via XBee | |
| PCN Design/Specification | Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015 Firmware Update 20/Aug/2015 | |
| RF Family/Standard | 802.15.4 | |
| Protocol | Zigbee® | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 5dBm | |
| Sensitivity | -100dBm | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| Antenna Type | Not Included, U.FL | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.1 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 28mA | |
| Current - Transmitting | 33mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |