Cree Inc. XBDAWT-00-0000-000000E50
XBDAWT-00-0000-000000E50 picture photo
Mfg. Part Number
XBDAWT-00-0000-000000E50
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD
Datasheet Download
XBDAWT-00-0000-000000E50.pdf
Availability of XBDAWT-00-0000-000000E50
QUANTITY
XBDAWT-00-0000-000000E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of XBDAWT-00-0000-000000E50
Internal Part NumberEIS-XBDAWT-00-0000-000000E50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLamp XB-D White LEDs
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp XB-D White LEDs
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XB-D
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6200K
Flux @ 85°C, Current - Test118 lm (114 lm ~ 122 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
CRI (Color Rendering Index)-
Current - Max1A
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package6.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBDAWT-00-0000-000000E50
Related LinksXBDAWT-00-00, XBDAWT-00-0000-000000E50 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XBDAWT-00-0000-000000E50 Details Description
Related parts for XBDAWT-00-0000-000000E50
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IEC FEMALE HSG.ASSY datasheet.pdf
6061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
PET 1/8" YELLOW 225' datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf