| Internal Part Number | EIS-XBP24BZ7B-DK | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Xbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015 | |
| PCN Design/Specification | XBee(-Pro) ZB Firmware 26/Jul/2011 Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Evaluation and Development Kits, Boards | |
| Series | XBee-Pro® | |
| Type | 802.15.4/Zigbee | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| For Use With/Related Products | Xbee®-PRO Modules | |
| Supplied Contents | 2 Boards, 2 Modules, Debugger, Power Supply, XStick ZB | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | XBP24BZ7B-DK | |
| Related Links | XBP24B, XBP24BZ7B-DK Datasheet, Digi International Distributor | |
 | MCP4021-502E/SN | IC DGTL POT 5K 1CH 8SOIC | datasheet.pdf | |
 | TOP234G-TL | IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8SMD | datasheet.pdf | |
 | SG-51P 3.2768MC:ROHS | OSC XO 3.2768MHZ CMOS TTL PC PIN | datasheet.pdf | |
 | SLW-115-01-T-S | CONN RCPT .100" 15POS SNGL TIN | datasheet.pdf | |
 | 01778.41.01 | WELD CABLE 6AWG 600V BLACK 1000' | datasheet.pdf | |