| Internal Part Number | EIS-XBP24BZ7WIT-004J | |
| Other Related Documents | XBee™ Family Chart XBee Migration Guide | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Xbee/PRO ZigBee S2/S2B EOL 19/Nov/2015 | |
| PCN Design/Specification | Release of XCTU 6.2 16/Jun/2015 | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 10dBm | |
| Sensitivity | -102dBm | |
| Serial Interfaces | I2C, PWM, SPI, UART | |
| Antenna Type | Integrated, Wire Antenna | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 47mA | |
| Current - Transmitting | 205mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |