Digi International XBP24CZ7PIS-004
XBP24CZ7PIS-004 picture photo
Mfg. Part Number
XBP24CZ7PIS-004
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO ZB SMT TRACE ANT
Datasheet Download
XBP24CZ7PIS-004.pdf
Availability of XBP24CZ7PIS-004
QUANTITY
XBP24CZ7PIS-004 Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24CZ7PIS-004
Internal Part NumberEIS-XBP24CZ7PIS-004
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
Product Training ModulesMaximizing Range in Wireless Communications
How to Perform a Range Test Between Two XBee Modules
Chat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDigi International - The World of Xbee
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Firmware Update 20/Aug/2015
New Revision Update 03/Sep/2015
PCN OtherXBEE-PRO SMT PA Update 3/Sep/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee-Pro®
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output18dBm
Sensitivity-102dBm
Serial InterfacesI2C, PWM, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Trace
Memory Size-
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving31mA
Current - Transmitting100mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24CZ7PIS-004
Related LinksXBP24CZ, XBP24CZ7PIS-004 Datasheet, Digi International Distributor
XBP24CZ7PIS-004 Details Description
Related parts for XBP24CZ7PIS-004
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 550MW SOD323F datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH/SENSOR 1.6V 6LLP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf