| Internal Part Number | EIS-XBP24CZ7PISB003 | |
| Other Related Documents | XBee™ Family Chart | |
| PCN Other | XBEE-PRO SMT PA Update 3/Sep/2015 | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | 802.15.4 | |
| Protocol | Zigbee® | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 18dBm | |
| Sensitivity | -102dBm | |
| Serial Interfaces | I2C, PWM, SPI, UART | |
| Antenna Type | Integrated, Trace | |
| Memory Size | 32kB Flash, 2kB RAM | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 45mA | |
| Current - Transmitting | 114mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |