Xilinx XC2018L-10VQ64C
XC2018L-10VQ64C picture photo
Mfg. Part Number
XC2018L-10VQ64C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1000 Gates, 70MHz, 100-Cell, CMOS, PQFP64 IC
Datasheet Download
XC2018L-10VQ64C.pdf
Availability of XC2018L-10VQ64C
QUANTITY
XC2018L-10VQ64C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2018L-10VQ64C
Internal Part NumberEIS-XC2018L-10VQ64C
Delivery TimeIn stock, ship XC2018L-10VQ64C today
SeriesXC2018L-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs100
Number of Terminals64
TechnologyCMOS
Feature100 CLBS, 1000 GATES
Package CodeLFQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width10 mm
Length10 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max9.5 ns
alternates-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2018L-10VQ64C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2018L-10VQ64C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC2018L, XC2018L-10VQ64C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2018L-10VQ64C Details Description
Related parts for XC2018L-10VQ64C
MODULE SINGLE GIGABIT LAN 24SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST 10POS datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPLITTER Y FEMALE-2 FEMALE 5POS datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf