Xilinx XC2C256-7VQG100I
XC2C256-7VQG100I picture photo
Mfg. Part Number
XC2C256-7VQG100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 256MC 6.7NS 100VQFP
Datasheet Download
XC2C256-7VQG100I.pdf
Availability of XC2C256-7VQG100I
QUANTITY
XC2C256-7VQG100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2C256-7VQG100I
Internal Part NumberEIS-XC2C256-7VQG100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesCoolRunner II
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max6.7ns
Voltage Supply - Internal1.7 V ~ 1.9 V
Number of Logic Elements/Blocks16
Number of Macrocells256
Number of Gates6000
Number of I/O80
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2C256-7VQG100I
Related LinksXC2C256-, XC2C256-7VQG100I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2C256-7VQG100I Details Description
Related parts for XC2C256-7VQG100I
FIXED IND 22UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
IC DDR TERMINATION REG 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC PMIC PORTABLE 4.2V 44-QFN datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
RES 152 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RJI 22/7 2XIP20MULTIPCRANCROSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf