Xilinx XC2S100-6FG256C
XC2S100-6FG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC2S100-6FG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XC2S100-6FG256C.pdf
Availability of XC2S100-6FG256C
QUANTITY
XC2S100-6FG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S100-6FG256C
Internal Part NumberEIS-XC2S100-6FG256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-II
Number of LABs/CLBs600
Number of Logic Elements/Cells2700
Total RAM Bits40960
Number of I/O176
Number of Gates100000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2S100-6FG256C
Related LinksXC2S100, XC2S100-6FG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S100-6FG256C Details Description
Related parts for XC2S100-6FG256C
FIXED IND 7.5UH 1.4A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN FERRULE W TYPE 14AWG BLUE datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2M OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf