Xilinx XC2S100E-FT256AFS
XC2S100E-FT256AFS picture photo
Mfg. Part Number
XC2S100E-FT256AFS
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XC2S100E-FT256AFS.pdf
Availability of XC2S100E-FT256AFS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2S100E-FT256AFS Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S100E-FT256AFS
Internal Part NumberEIS-XC2S100E-FT256AFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2S100E-FT256AFSXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsSpartan-II FPGA
SeriesXC2S100E-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2S100E-FT256AFS
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2S100E-FT256AFS
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategorySpartan-II FPGA Family
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Spartan-II FPGA Family
Related LinksXC2S100E, XC2S100E-FT256AFS Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S100E-FT256AFS Details Description
Related parts for XC2S100E-FT256AFS
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 10MSOP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT FFA.3S.314. FOR 14LV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf