Xilinx XC2V1000-5FFG896C
XC2V1000-5FFG896C picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1000-5FFG896C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA
Datasheet Download
XC2V1000-5FFG896C.pdf
Availability of XC2V1000-5FFG896C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2V1000-5FFG896C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1000-5FFG896C
Internal Part NumberEIS-XC2V1000-5FFG896C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs1280
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits737280
Number of I/O432
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case896-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package896-FCBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V1000-5FFG896C
Related LinksXC2V1000, XC2V1000-5FFG896C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1000-5FFG896C Details Description
Related parts for XC2V1000-5FFG896C
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 45V datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf