Xilinx XC2V10000-4FFG1517I
XC2V10000-4FFG1517I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V10000-4FFG1517I
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 15360 CLBs, 10000000 Gates, 765MHz, CMOS, PBGA1517 IC
Datasheet Download
XC2V10000-4FFG1517I.pdf
Availability of XC2V10000-4FFG1517I
QUANTITY
XC2V10000-4FFG1517I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V10000-4FFG1517I
Internal Part NumberEIS-XC2V10000-4FFG1517I
Delivery TimeIn stock, ship XC2V10000-4FFG1517I today
SeriesXC2V10000-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs15360
Number of Terminals1517
TechnologyCMOS
Feature15360 CLBS, 10000000 GATES
Package CodeHBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY, HEAT SINK/SLUG Meter
Surface MountYES
Width40 mm
Length40 mm
Moisture Sensitivity Level4
Peak Reflow Temperature (Cel)245
Combinatorial Delay of a CLB-Max0.45 ns
alternatesXC2V10000-4FF1517I-1900063669
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2V10000-4FFG1517I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2V10000-4FFG1517I
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC2V10000, XC2V10000-4FFG1517I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V10000-4FFG1517I Details Description
Related parts for XC2V10000-4FFG1517I
DC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TFLEX 6170 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIA.22MM HEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf