Xilinx XC2V1500-6FFG896I
XC2V1500-6FFG896I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V1500-6FFG896I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 392 I/O 575BGA
Datasheet Download
XC2V1500-6FFG896I.pdf
Availability of XC2V1500-6FFG896I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2V1500-6FFG896I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V1500-6FFG896I
Internal Part NumberEIS-XC2V1500-6FFG896I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2V1500-6FFG896IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex-II Family 1.5M Gates 17280 Cells 820MHz 0.15um Technology 1.5V 896-Pin FCBGA
SeriesXC2V1500-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeFCBGA-896
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2V1500-6FFG896I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2V1500-6FFG896I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex-II
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex-II
Related LinksXC2V1500, XC2V1500-6FFG896I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V1500-6FFG896I Details Description
Related parts for XC2V1500-6FFG896I
IC FPGA 80 I/O 120CPGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 9.5A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 600MA MPG06 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3101BUCK1G datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN AC INLET 6.3MM TAB FLNG MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM SMCJ datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 18GHZ datasheet.pdf