Xilinx XC2V3000-5BG728I
XC2V3000-5BG728I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V3000-5BG728I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 516 I/O 728PBGA
Datasheet Download
XC2V3000-5BG728I.pdf
Availability of XC2V3000-5BG728I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2V3000-5BG728I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V3000-5BG728I
Internal Part NumberEIS-XC2V3000-5BG728I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs3584
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits1769472
Number of I/O516
Number of Gates3000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case728-BBGA
Supplier Device Package728-MBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V3000-5BG728I
Related LinksXC2V3000, XC2V3000-5BG728I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V3000-5BG728I Details Description
Related parts for XC2V3000-5BG728I
IC 8DGT LED DISPLAY DVR 28-PLCC datasheet.pdf
RES 15 OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf