Xilinx XC3042-100PGG84I
XC3042-100PGG84I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-100PGG84I
Brief Description
IC FPGA 74 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC3042-100PGG84I.pdf
Availability of XC3042-100PGG84I
QUANTITY
XC3042-100PGG84I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-100PGG84I
Internal Part NumberEIS-XC3042-100PGG84I
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-100PGG84IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA XC3000 Family 3K Gates 144 Cells 100MHz 5V 84-Pin CPGA
SeriesXC3042-1
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeCPGA-84
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-100PGG84I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-100PGG84I
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3042-1, XC3042-100PGG84I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-100PGG84I Details Description
Related parts for XC3042-100PGG84I
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE 20A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf