Xilinx XC3042-70CQ100I
XC3042-70CQ100I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-70CQ100I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 4200 Gates, 70MHz, 144-Cell, CMOS, CQFP100 IC
Datasheet Download
XC3042-70CQ100I.pdf
Availability of XC3042-70CQ100I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3042-70CQ100I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-70CQ100I
Internal Part NumberEIS-XC3042-70CQ100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-70CQ100I today
SeriesXC3042-7
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs144
Number of Terminals100
TechnologyCMOS
Feature144 CLBS, 4200 GATES
Package CodeQFF
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK Meter
Surface MountYES
Width17.272 mm
Length17.272 mm
Moisture Sensitivity Level1
Peak Reflow Temperature (Cel)225
Combinatorial Delay of a CLB-Max9 ns
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-70CQ100I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-70CQ100I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3042-, XC3042-70CQ100I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-70CQ100I Details Description
Related parts for XC3042-70CQ100I
CIR BRKR THRM 3.3A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 130MA 29 OHM TH datasheet.pdf
CONN 4POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
37P PLASTIC COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V T/H datasheet.pdf