Xilinx XC3042-70PG84I
XC3042-70PG84I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-70PG84I
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 70MHz, 144-Cell, CMOS, CPGA84 IC
Datasheet Download
XC3042-70PG84I.pdf
Availability of XC3042-70PG84I
QUANTITY
XC3042-70PG84I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-70PG84I
Internal Part NumberEIS-XC3042-70PG84I
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-70PG84I today
SeriesXC3042-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs144
Number of Terminals84
TechnologyCMOS
Feature144 CLBS, 2000 GATES
Package CodePGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountNO
Width27.94 mm
Length27.94 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max9 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-70PG84I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-70PG84I
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3042-, XC3042-70PG84I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-70PG84I Details Description
Related parts for XC3042-70PG84I
VARISTOR 50V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE ACRYLC FOAM .045" 3/4"X36YD datasheet.pdf
SPADE 12-10 10 .030TPBR datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf