Xilinx XC3042-70PGG84I
XC3042-70PGG84I picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-70PGG84I
Brief Description
IC FPGA 74 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC3042-70PGG84I.pdf
Availability of XC3042-70PGG84I
QUANTITY
XC3042-70PGG84I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-70PGG84I
Internal Part NumberEIS-XC3042-70PGG84I
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-70PGG84IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA XC3000 Family 3K Gates 144 Cells 70MHz 5V 84-Pin CPGA
SeriesXC3042-7
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeCPGA-84
Surface MountSMD/Through Hole
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-70PGG84I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-70PGG84I
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3042-, XC3042-70PGG84I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-70PGG84I Details Description
Related parts for XC3042-70PGG84I
RES 4.70M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BEAD FERRITE 470 OHM 350MA 1608 datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37.5V WT DOME WHT datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1000VDC datasheet.pdf