Xilinx XC3090-100PQ160C
XC3090-100PQ160C picture photo
Mfg. Part Number
XC3090-100PQ160C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 138 I/O 160PQFP
Datasheet Download
XC3090-100PQ160C.pdf
Availability of XC3090-100PQ160C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3090-100PQ160C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3090-100PQ160C
Internal Part NumberEIS-XC3090-100PQ160C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC3000(L) 01/Feb/2003
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC3000
Number of LABs/CLBs320
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits64160
Number of I/O138
Number of Gates6000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3090-100PQ160C
Related LinksXC3090-1, XC3090-100PQ160C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3090-100PQ160C Details Description
Related parts for XC3090-100PQ160C
VARISTOR 50V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
BOARD LOGIC 2 OLED SW SOCKETS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
NON INSULATED HIGHLAND BLOCK FOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT SKT datasheet.pdf