Xilinx XC3090-100PQ208CSPC0107
XC3090-100PQ208CSPC0107 picture photo
Mfg. Part Number
XC3090-100PQ208CSPC0107
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 5000 Gates, 100MHz, CMOS, PQFP208 IC
Datasheet Download
XC3090-100PQ208CSPC0107.pdf
Availability of XC3090-100PQ208CSPC0107
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3090-100PQ208CSPC0107 Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3090-100PQ208CSPC0107
Internal Part NumberEIS-XC3090-100PQ208CSPC0107
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3090-100PQ208CSPC0107 today
SeriesXC3090-100PQ
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs320
Number of Terminals208
TechnologyCMOS
Feature320 CLBS, 5000 GATES
Package CodeFQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width28 mm
Length28 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max7 ns
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3090-100PQ208CSPC0107
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3090-100PQ208CSPC0107
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3090-100P, XC3090-100PQ208CSPC0107 Datasheet, Xilinx Distributor
XC3090-100PQ208CSPC0107 Details Description
Related parts for XC3090-100PQ208CSPC0107
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3.5MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5SOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
16-CH PNP OUTPUT TERMINAL UNIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
KNIFE 4.70MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf