Xilinx XC3090-50PG175C
XC3090-50PG175C picture photo
Mfg. Part Number
XC3090-50PG175C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 9000 Gates, 50MHz, 320-Cell, CMOS, CPGA175 IC
Datasheet Download
XC3090-50PG175C.pdf
Availability of XC3090-50PG175C
QUANTITY
XC3090-50PG175C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3090-50PG175C
Internal Part NumberEIS-XC3090-50PG175C
Delivery TimeIn stock, ship XC3090-50PG175C today
SeriesXC3090-5
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs320
Number of Terminals175
TechnologyCMOS
Feature320 CLBS, 9000 GATES
Package CodePGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountNO
Width42.164 mm
Length42.164 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3090-50PG175C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3090-50PG175C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3090-, XC3090-50PG175C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3090-50PG175C Details Description
Related parts for XC3090-50PG175C
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-DIP datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK PE 2CKT datasheet.pdf