Xilinx XC3090-70PC84C
XC3090-70PC84C picture photo
Mfg. Part Number
XC3090-70PC84C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 5000 Gates, 70MHz, 320-Cell, CMOS, PQCC84 IC
Datasheet Download
XC3090-70PC84C.pdf
Availability of XC3090-70PC84C
QUANTITY
XC3090-70PC84C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3090-70PC84C
Internal Part NumberEIS-XC3090-70PC84C
Delivery TimeIn stock, ship XC3090-70PC84C today
SeriesXC3090-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs320
Number of Terminals84
TechnologyCMOS
Feature320 CLBS, 5000 GATES
Package CodeQCCJ
Package ShapeSQUARE
Package StyleCHIP CARRIER Meter
Surface MountYES
Width29.3116 mm
Length29.3116 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max9 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3090-70PC84C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3090-70PC84C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3090-, XC3090-70PC84C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3090-70PC84C Details Description
Related parts for XC3090-70PC84C
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
FHS 40 PCB W/JUMPER KIT 10/10A datasheet.pdf
10P MTEI RCPT HSG ASY 24 datasheet.pdf
MC 12P FR 3' 16/1 PVC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A datasheet.pdf
IC RX LVDS 35BIT 64TQFP datasheet.pdf
180UF 50V 12,5X16MM 105C 5000H datasheet.pdf