Xilinx XC3142A-09VQG100C
XC3142A-09VQG100C picture photo
Mfg. Part Number
XC3142A-09VQG100C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 370MHz, CMOS, PQFP100 IC
Datasheet Download
XC3142A-09VQG100C.pdf
Availability of XC3142A-09VQG100C
QUANTITY
XC3142A-09VQG100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3142A-09VQG100C
Internal Part NumberEIS-XC3142A-09VQG100C
Delivery TimeIn stock, ship XC3142A-09VQG100C today
SeriesXC3142A-0
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs144
Number of Terminals100
TechnologyCMOS
Feature144 CLBS, 2000 GATES
Package CodeTFQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK, THIN PROFILE, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width14 mm
Length14 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max1.5 ns
alternatesXC3142A-09VQ100C-1454197516
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3142A-09VQG100C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3142A-09VQG100C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3142A-, XC3142A-09VQG100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3142A-09VQG100C Details Description
Related parts for XC3142A-09VQG100C
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 12"L X 16"W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SW SAFETY HORIZON ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf