Xilinx XC3142A-2PQG100C
XC3142A-2PQG100C picture photo
Mfg. Part Number
XC3142A-2PQG100C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 323MHz, CMOS, PQFP100 IC
Datasheet Download
XC3142A-2PQG100C.pdf
Availability of XC3142A-2PQG100C
QUANTITY
XC3142A-2PQG100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3142A-2PQG100C
Internal Part NumberEIS-XC3142A-2PQG100C
Delivery TimeIn stock, ship XC3142A-2PQG100C today
SeriesXC3142A-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs144
Number of Terminals100
TechnologyCMOS
Feature144 CLBS, 2000 GATES
Package CodeQFP
Package ShapeRECTANGULAR
Package StyleFLATPACK Meter
Surface MountYES
Width14 mm
Length20 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max2.2 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3142A-2PQG100C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3142A-2PQG100C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3142A-, XC3142A-2PQG100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3142A-2PQG100C Details Description
Related parts for XC3142A-2PQG100C
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONTACT CSL1.6E 14-12 TIN I 3.5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 12DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 550MW SOD323F datasheet.pdf
DIODE 1PH 12A 800V GBPC-W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE RA THR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 50W datasheet.pdf