Xilinx XC3S1000-4FGG1156I
XC3S1000-4FGG1156I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1000-4FGG1156I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 192 CLBs, 50000 Gates, PBGA1156 IC
Datasheet Download
XC3S1000-4FGG1156I.pdf
Availability of XC3S1000-4FGG1156I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3S1000-4FGG1156I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1000-4FGG1156I
Internal Part NumberEIS-XC3S1000-4FGG1156I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3S1000-4FGG1156I today
SeriesXC3S1000-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs192
Number of Terminals1156
Technology-
Feature192 CLBS, 50000 GATES
Package CodeBGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY Meter
Surface MountYES
Width35 mm
Length35 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3S1000-4FGG1156I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3S1000-4FGG1156I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC3S1000-, XC3S1000-4FGG1156I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1000-4FGG1156I Details Description
Related parts for XC3S1000-4FGG1156I
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
ANTENNA GSM/GPS GLASS MOUNT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 257K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN J/N RE datasheet.pdf
150000UF 25V 76X146MM 85C 20000H datasheet.pdf