Recom Power RPP20-2415SW-1F
RPP20-2415SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2415SW-1F
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2415SW-1F.pdf
Availability of RPP20-2415SW-1F
QUANTITY
RPP20-2415SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2415SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-2415SW-1F
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2415SW-1F
Related LinksRPP20-2, RPP20-2415SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2415SW-1F Details Description
Related parts for RPP20-2415SW-1F
IC CONV SERIAL-TO-USB 32-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 R/A datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 30V 3A 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf