Xilinx XC3S1500-4FG676I
XC3S1500-4FG676I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1500-4FG676I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 487 I/O 676FBGA
Datasheet Download
XC3S1500-4FG676I.pdf
Availability of XC3S1500-4FG676I
QUANTITY
XC3S1500-4FG676I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1500-4FG676I
Internal Part NumberEIS-XC3S1500-4FG676I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3
Number of LABs/CLBs3328
Number of Logic Elements/Cells29952
Total RAM Bits589824
Number of I/O487
Number of Gates1500000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S1500-4FG676I
Related LinksXC3S1500, XC3S1500-4FG676I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1500-4FG676I Details Description
Related parts for XC3S1500-4FG676I
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
C/A 62.5125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
MODULE FEMALE 4POS CRIMP/SOLDER datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 40V TELECOM datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS SOLDER PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR 5C 5#0 PIN RECP WALL datasheet.pdf
IC MOTOR DVR BTL 5CH datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf