Xilinx XC3S1600E-6FG400I
XC3S1600E-6FG400I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1600E-6FG400I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 250 I/O 320FBGA
Datasheet Download
XC3S1600E-6FG400I.pdf
Availability of XC3S1600E-6FG400I
QUANTITY
XC3S1600E-6FG400I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1600E-6FG400I
Internal Part NumberEIS-XC3S1600E-6FG400I
Delivery TimeIn stock, ship XC3S1600E-6FG400IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsSpartan-3E
SeriesXC3S1600E
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3S1600E-6FG400I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3S1600E-6FG400I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategorySpartan-3E FPGA
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Spartan-3E FPGA
Related LinksXC3S1600, XC3S1600E-6FG400I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1600E-6FG400I Details Description
Related parts for XC3S1600E-6FG400I
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL DPST 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
PCF 7.50/03/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf