Xilinx XC3S2000-5FG1156I
XC3S2000-5FG1156I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S2000-5FG1156I
Manufacturer
Product Category
XILINX IC
Brief Description
Spartan-3 FPGA IC
Datasheet Download
XC3S2000-5FG1156I.pdf
Availability of XC3S2000-5FG1156I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3S2000-5FG1156I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S2000-5FG1156I
Internal Part NumberEIS-XC3S2000-5FG1156I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3S2000-5FG1156I today.
SeriesXC3S200
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for XC3S2000-5FG1156I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3S2000-5FG1156I
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape packing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
XILINX Product CategoryIC, FPGA, CPLD, SOC, MCU, DSP, MPU
Related LinksXC3S2000, XC3S2000-5FG1156I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S2000-5FG1156I Details Description
Related parts for XC3S2000-5FG1156I
Crystal 25.2235MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROGR 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 60POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf