Xilinx XC3S250E-4VQG100C
XC3S250E-4VQG100C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S250E-4VQG100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 66 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XC3S250E-4VQG100C.pdf
Availability of XC3S250E-4VQG100C
QUANTITY
XC3S250E-4VQG100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S250E-4VQG100C
Internal Part NumberEIS-XC3S250E-4VQG100C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs612
Number of Logic Elements/Cells5508
Total RAM Bits221184
Number of I/O66
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S250E-4VQG100C
Related LinksXC3S250E, XC3S250E-4VQG100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S250E-4VQG100C Details Description
Related parts for XC3S250E-4VQG100C
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
IC CLOCK GEN XDR 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US CANADA WR44 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf