Xilinx XC3S250E-5PQG208I
XC3S250E-5PQG208I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S250E-5PQG208I
Manufacturer
Product Category
XILINX IC
Brief Description
Spartan-3E FPGA Family IC
Datasheet Download
XC3S250E-5PQG208I.pdf
Availability of XC3S250E-5PQG208I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC3S250E-5PQG208I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S250E-5PQG208I
Internal Part NumberEIS-XC3S250E-5PQG208I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC3S250E-5PQG208I today.
SeriesXC3S250
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for XC3S250E-5PQG208I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3S250E-5PQG208I
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape packing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
XILINX Product CategoryIC, FPGA, CPLD, SOC, MCU, DSP, MPU
Related LinksXC3S250E, XC3S250E-5PQG208I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S250E-5PQG208I Details Description
Related parts for XC3S250E-5PQG208I
RELAY SSR 10A 120VAC AC datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48V 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP 300W/600W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 10A FASTON datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
SNSW 6A 3-16 PLAN 79215835 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf