Xilinx XC3S250E-5VQG100C
XC3S250E-5VQG100C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S250E-5VQG100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 66 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XC3S250E-5VQG100C.pdf
Availability of XC3S250E-5VQG100C
QUANTITY
XC3S250E-5VQG100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S250E-5VQG100C
Internal Part NumberEIS-XC3S250E-5VQG100C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs612
Number of Logic Elements/Cells5508
Total RAM Bits221184
Number of I/O66
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S250E-5VQG100C
Related LinksXC3S250E, XC3S250E-5VQG100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S250E-5VQG100C Details Description
Related parts for XC3S250E-5VQG100C
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
POTTING COMPOUND CLEAR 400ML datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 5KV 3CH CAN 16SOIC datasheet.pdf
DIE SET 2 22-18 PERMA-S ATP datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf