Xilinx XC3S500E-4FT256I
XC3S500E-4FT256I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S500E-4FT256I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 190 I/O 256FTBGA
Datasheet Download
XC3S500E-4FT256I.pdf
Availability of XC3S500E-4FT256I
QUANTITY
XC3S500E-4FT256I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S500E-4FT256I
Internal Part NumberEIS-XC3S500E-4FT256I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs1164
Number of Logic Elements/Cells10476
Total RAM Bits368640
Number of I/O190
Number of Gates500000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FTBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S500E-4FT256I
Related LinksXC3S500E, XC3S500E-4FT256I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S500E-4FT256I Details Description
Related parts for XC3S500E-4FT256I
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf