Xilinx XC4005L-5PQ100C
XC4005L-5PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC4005L-5PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 77 I/O 100PQFP
Datasheet Download
XC4005L-5PQ100C.pdf
Availability of XC4005L-5PQ100C
QUANTITY
XC4005L-5PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4005L-5PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC4005L-5PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC4000(E,L) 01/April/2002
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O77
Number of Gates5000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4005L-5PQ100C
Related LinksXC4005L, XC4005L-5PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4005L-5PQ100C Details Description
Related parts for XC4005L-5PQ100C
SSD 2.5" IDEP 8GB datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 3POS RED datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 28-32AWG 2POS datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 800MA 210 MOHM datasheet.pdf