Xilinx XC4006E-2PQ160C
XC4006E-2PQ160C picture photo
Mfg. Part Number
XC4006E-2PQ160C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 128 I/O 160PQFP
Datasheet Download
XC4006E-2PQ160C.pdf
Availability of XC4006E-2PQ160C
QUANTITY
XC4006E-2PQ160C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4006E-2PQ160C
Internal Part NumberEIS-XC4006E-2PQ160C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs256
Number of Logic Elements/Cells608
Total RAM Bits8192
Number of I/O128
Number of Gates6000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4006E-2PQ160C
Related LinksXC4006E, XC4006E-2PQ160C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4006E-2PQ160C Details Description
Related parts for XC4006E-2PQ160C
IC REG SWITCHD CAP 4.1V 10-MSOP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
12CC PICOFLEX 200MM LONG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 250A DO205 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT-25 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf