Xilinx XC4008E-1PQ160I
XC4008E-1PQ160I picture photo
Mfg. Part Number
XC4008E-1PQ160I
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 324 CLBs, 6000 Gates, 166MHz, 324-Cell, CMOS, PQFP160 IC
Datasheet Download
XC4008E-1PQ160I.pdf
Availability of XC4008E-1PQ160I
QUANTITY
XC4008E-1PQ160I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4008E-1PQ160I
Internal Part NumberEIS-XC4008E-1PQ160I
Delivery TimeIn stock, ship XC4008E-1PQ160I today
SeriesXC4008E-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs324
Number of Terminals160
TechnologyCMOS
Feature324 CLBS, 6000 GATES
Package CodeQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK Meter
Surface MountYES
Width28 mm
Length28 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)225
Combinatorial Delay of a CLB-Max-
alternatesXC4008E-1PQG160I-2040297992
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC4008E-1PQ160I
Alternative Part (Replacement)EIS-XC4008E-1PQ160I
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC4008E, XC4008E-1PQ160I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4008E-1PQ160I Details Description
Related parts for XC4008E-1PQ160I
CONN HEADER 4POS .250 RTANG TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 6X48" A CRS datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE, RA 4M 22 AWG datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf