Xilinx XC4010XL-3TQ144C
XC4010XL-3TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC4010XL-3TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 113 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC4010XL-3TQ144C.pdf
Availability of XC4010XL-3TQ144C
QUANTITY
XC4010XL-3TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4010XL-3TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC4010XL-3TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC3000,4000XL,5206,Virtex, Spartan, XQ 27/Apr/2010
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs400
Number of Logic Elements/Cells950
Total RAM Bits12800
Number of I/O113
Number of Gates10000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4010XL-3TQ144C
Related LinksXC4010XL, XC4010XL-3TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4010XL-3TQ144C Details Description
Related parts for XC4010XL-3TQ144C
IC REG LDO 5V 1A TO220-4 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
TOUCH SCREEN 20.65W" CAP W/CONT datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
128 WEB CLIENT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8NH 4A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 5KV 2CH CAN 16SO datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 34POS datasheet.pdf