Xilinx XC40150XV-8PG559C
XC40150XV-8PG559C picture photo
Mfg. Part Number
XC40150XV-8PG559C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 5184 CLBs, 100000 Gates, 217MHz, CMOS, CPGA559 IC
Datasheet Download
XC40150XV-8PG559C.pdf
Availability of XC40150XV-8PG559C
QUANTITY
XC40150XV-8PG559C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC40150XV-8PG559C
Internal Part NumberEIS-XC40150XV-8PG559C
Delivery TimeIn stock, ship XC40150XV-8PG559C today
SeriesXC40150XV
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs5184
Number of Terminals559
TechnologyCMOS
Feature5184 CLBS, 100000 GATES
Package CodeHIPGA
Package ShapeSQUARE
Package StyleGRID ARRAY, HEAT SINK/SLUG, INTERSTITIAL PITCH Meter
Surface MountNO
Width57.404 mm
Length57.404 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max1.1 ns
alternates-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC40150XV-8PG559C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC40150XV-8PG559C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC40150X, XC40150XV-8PG559C Datasheet, Xilinx Distributor
XC40150XV-8PG559C Details Description
Related parts for XC40150XV-8PG559C
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0606 datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP PCB MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf