Xilinx XC40250XV-08BG560C
XC40250XV-08BG560C picture photo
Mfg. Part Number
XC40250XV-08BG560C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 193 I/O 240QFP
Datasheet Download
XC40250XV-08BG560C.pdf
Availability of XC40250XV-08BG560C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC40250XV-08BG560C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC40250XV-08BG560C
Internal Part NumberEIS-XC40250XV-08BG560C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC40250XV-08BG560CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA XC4000XV Family 250K Gates 20102 Cells 0.25um Technology 2.5V 560-Pin Metal BGA
SeriesXC40250XV
Lifecycle status-
RoHS StatusNo RoHS
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA-560
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC40250XV-08BG560C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC40250XV-08BG560C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC4000 Logic Cell Array Families
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC4000 Logic Cell Array Families
Related LinksXC40250XV, XC40250XV-08BG560C Datasheet, Xilinx Distributor
XC40250XV-08BG560C Details Description
Related parts for XC40250XV-08BG560C
IC REG LDO ADJ 0.5A/0.1A 16DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL L3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
10UF 63V 5X11 85C RAD datasheet.pdf