Xilinx XC4028XL-2HQG240C
XC4028XL-2HQG240C picture photo
Mfg. Part Number
XC4028XL-2HQG240C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 1024 CLBs, 18000 Gates, 179MHz, CMOS, PQFP240 IC
Datasheet Download
XC4028XL-2HQG240C.pdf
Availability of XC4028XL-2HQG240C
QUANTITY
XC4028XL-2HQG240C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4028XL-2HQG240C
Internal Part NumberEIS-XC4028XL-2HQG240C
Delivery TimeIn stock, ship XC4028XL-2HQG240C today
SeriesXC4028XL-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusRoHS compliant
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs1024
Number of Terminals240
TechnologyCMOS
Feature1024 CLBS, 18000 GATES
Package CodeHFQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK, HEAT SINK/SLUG, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width32 mm
Length32 mm
Moisture Sensitivity Level3
Peak Reflow Temperature (Cel)245
Combinatorial Delay of a CLB-Max1.5 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC4028XL-2HQG240C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC4028XL-2HQG240C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC4028XL, XC4028XL-2HQG240C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4028XL-2HQG240C Details Description
Related parts for XC4028XL-2HQG240C
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
0183 APPLIANCE INLET 15A 155C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 450V X6S 2220 datasheet.pdf