Vishay/Dale RNC55J2871BMBSL
RNC55J2871BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2871BMBSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2871BMBSL.pdf
Availability of RNC55J2871BMBSL
QUANTITY
RNC55J2871BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2871BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2871BMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2871BMBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2871BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2871BMBSL Details Description
Related parts for RNC55J2871BMBSL
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOCKET REMOVAL TOOL datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 81.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf