Xilinx XC4044XLA-08HQG240C
XC4044XLA-08HQG240C picture photo
Mfg. Part Number
XC4044XLA-08HQG240C
Brief Description
Field Programmable Gate Array, 1600 CLBs, 27000 Gates, 263MHz, CMOS, PQFP240 IC
Datasheet Download
XC4044XLA-08HQG240C.pdf
Availability of XC4044XLA-08HQG240C
QUANTITY
XC4044XLA-08HQG240C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4044XLA-08HQG240C
Internal Part NumberEIS-XC4044XLA-08HQG240C
Delivery TimeIn stock, ship XC4044XLA-08HQG240C today
SeriesXC4044XLA-
Lifecycle statusDiscontinued
RoHS StatusContact us
HTS Code8542.39.00.01
Number of CLBs1600
Number of Terminals240
TechnologyCMOS
Feature1600 CLBS, 27000 GATES
Package CodeHFQFP
Package ShapeSQUARE
Package StyleFLATPACK, HEAT SINK/SLUG, FINE PITCH Meter
Surface MountYES
Width32 mm
Length32 mm
Moisture Sensitivity Level-
Peak Reflow Temperature (Cel)-
Combinatorial Delay of a CLB-Max1 ns
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC4044XLA-08HQG240C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC4044XLA-08HQG240C
DistributorEIS LIMITED
Related LinksXC4044XLA, XC4044XLA-08HQG240C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4044XLA-08HQG240C Details Description
Related parts for XC4044XLA-08HQG240C
RES 4.7K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 40A datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf